MSW przed upływem 48 godzin od zatrzymania musi Lipskiego wypuścić – albo postawić mu formalne oskarżenie. Oskarżenia o wysłanie listu na Zachód nie można było udowodnić – Lipski zostaje wypuszczony. Głośny sprzeciw wobec zatrzymania Lipskiego zainicjował Słonimski, powiadomiony przez Marię Lipską. Warto przypomnieć, że w MSW rozważano także aresztowanie samego Słonimskiego…
Tego samego dnia w innym świecie Beatlesi rozpoczynają nagrywanie filmu A Hard Day’s Night.
Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=Cez8_28iBOo
Dla organizatora protestu polskiej inteligencji to były naprawdę ciężkie dni. Lipski nie słuchał jednak Beatlesów, zapewne nie miał też czasu na słuchanie ulubionego Jana Sebastiana Bacha. Wciąż nie ma reakcji osoby, do której adresowano list – premiera Cyrankiewicza. Faktycznie krajem rządził I sekretarz KC PZPR, list adresowano jednak, zapewne specjalnie, do formalnego szefa państwa, co zapewne dodatkowo rozsierdziło Gomułkę. Dopiero teraz o Liście 34 informuje Radio Wolna Europa – co powoduje selektywne represje wobec sygnatariuszy Listu 34…
18 kwietnia w „Timesie” ukazuje się tekst krytykujący władze PRL, podpisany przez 21 brytyjskich pisarzy i artystów (m.in. przez Arthura Koestlera i Allana Bullocka). Protestują też amerykańscy naukowcy i pisarze (m.in. Susan Sontag, Williama Styrona, Hannah Arendt, Saula Bellowa, Elii Kazana, Normana Mailera i Arthura Millera).